501 57 63 65    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

   Sprzęt - technika klasyczna

   

      Na początek zdecydowanie polecam skorzystanie z wypożyczalni. W końcu, mimo moich zapewnień może się jednak okazać, że biegówki nie spełnią naszych oczekiwań...  Koszt wypożyczenia kompletu - narty, buty, kijki - na początku roku 2013 wynosił ok. 30zł.

       
*NARTY
      Do tego stylu potrzebujemy nart, które pod stopą będą miały specjalną strefę, nie pozwalającą na uślizgnięcie się nogi w tył podczas odbicia. W wersji sportowej taką strefę zapewniają specjalnie dobrane do warunków śniegowych i temperaturowych smary. My jednak - jako początkujący - zaczniemy od nart wyposażonych w tzw. łuskę. Uważam, że dla celów turystycznych takie narty będą również najlepsze, nawet gdy nauczymy się już jeździć nieco lepiej.

      Narta klasyczna powinna być od nas wyższa - o ok. 15-30cm. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z biegówkami, przyjmijmy wartość ok. 15cm. Założenia te sprawdzają się u osób o normalnej budowie ciała. Osoby z niedowagą - powinny wybrać narty nieco krótsze, osoby z nadwagą - nieco dłuższe. Tak na prawdę na pierwszych lekcjach najważniejsze jest to, żeby narta nie była za długa - mając dylemat, zawsze wybierajmy nartę krótszą.
      Od kilku lat niektórzy producenci wprowadzili nieco inny typ nart - nordic cruising. Są to narty dobierane do wagi ciała, krótsze od normalnych nart biegowych. Osoby, które nie myślą o szybszym przemieszczaniu się lub planują spacery po trasach nieprzygotowanych - mogą wybrać te narty. Będzie w nich jednak trudniej opanować właściwą technikę klasyczną.

      Narty klasyczne mogą też mieć różną szerokość - od ok. 4cm - dla wyczynowców, przez 4,5-5cm - dla zwykłych ludzi:-), aż po ok. 8cm - dla lubiących poruszać się w ciężkim terenie -tzw. narty backcountry. 

      Osoby zainteresowane zapoznaniem się z różnymi typami nart zachęcam do zajrzenia na stronę firmy Fisher - w bardzo przejrzysty sposób przedstawia ona różne typy nart - oczywiście wg klasyfikacji Fishera (przewijamy strzałką u góry w prawo). U innych producentów może to wyglądać nieco inaczej. Pomocny będzie słowniczek: LENGHTS - zakres dostępnych długości, SIDECUT - szerokość na różnych odcinkach narty, WEIGHT/LENGTH - waga narty o określonej długości, BASE - rodzaj ślizgu, WAX - narty do smarowania na trzymanie, CROWN - narty z łuską, RACE - narty zawodnicze, SKATING - styl łyżwowy, CLASSIC - styl klasyczny.

      *BUTY

      Po prostu wygodne. Nie za obcisłe, nie za długie. Za piętą powinien zmieścić się palec wskazujący, przy jednoczesnym dotknięciu palcami do czubka buta.

      *KIJKI

      Ich długość to wzrost pomniejszony o 30cm. Jeżeli kijek postawimy przy ciele powinien sięgać pomiędzy pachę a ramię.

 

 

 

Firmy współpracujące i zaprzyjaźnione